luczak.pl - projektowanie stron internetowych
 

Strzelaj jak AS!

GLOCK - strzelaj jak AS!Glock to jedna z najpopularniejszych współczesnych konstrukcji broni krótkiej. Marka cieszy się uznaniem amatorów i specjalistów ze względu na oferowane parametry, łatwość obsługi i niezawodność. Wystarczy spojrzeć na ilość elementów, z których ich pistolety zostały zbudowane - ok. 34 części. Żeby jednak oddać bezpieczny (niekoniecznie celny) strzał, wystarczy 7 podzespołów  - do tzw. strzelania z zamka. Po co zastosowano zatem pozostałe akcesoria? W celu minimalizacji ryzyka i maksymalizacja efektów.
Odpowiedzmy więc na pytanie, jak strzelać z Glocka, by wyniki na tarczy mówiły same za siebie. Zastanowimy się także, na jakich odległościach Glock jest bronią efektywną i kiedy najlepiej po niego sięgnąć. Zapraszamy serdecznie do lektury.

Kilka słów na temat Glocka

Firma Glock powstała w Austrii w roku 1963. Została założona przez Gastona Glocka - specjalistę od wysokowytrzymałych tworzyw sztucznych. Nic zatem dziwnego, że konstrukcja w dużej mierze została oparta na elementach z wytrzymałego plastiku wysokiej jakości. Dzięki temu Glock stał się bronią przyszłości, gdyż projektanci i producenci zoptymalizowali jego wagę do minimum.
Do dyspozycji użytkowników jest wiele modeli Glocka. Różnią się one parametrami, rozmiarami i kalibrami. Warto więc przetestować kilka z nich na strzelnicach, by ocenić, która wersja odpowiada Twoim oczekiwaniom. Do najpopularniejszych należą jednak Glock 17 i Glock 19.

Glock - kiedy warto wybrać?

Glock to świetna broń dla osoby początkującej. Ze względu na niewielką wagę, dostęp do popularnych kalibrów (np. 9x19 lub .22), prostą obsługę i tanie części zamienne, możemy liczyć na to, że potencjalne błędy (np. podczas czyszczenia i konserwacji) nie będą prowadzić do poważnych konsekwencji (np. finansowych). Glock nadaje się również do strzelania dynamicznego. Oznacza to, że sprawdzi się "w terenie" u zaawansowanych strzelców.
Jak widać, Glock to konstrukcja dla każdego. Warto mieć go (niezależnie od modelu) w swojej kolekcji - bez względu na to, czy jesteś sportowcem, kolekcjonerem, czy wykorzystujesz broń palną w celach zawodowych.

Jak strzelać z Glocka we właściwy sposób?

Chcesz strzelać jak as? Zobacz, jak należy pracować i ćwiczyć z Glockiem. Nie zapominaj także o treningach siłowych, by wzmocnić mięśnie. Pozwolą one pewniej trzymać pistolet i panować nad odrzutem. Nie musisz być kulturystą lub trójboistą. Wystarczy kilka serii pompek w tygodniu lub domowe ćwiczenia z hantlami.

Odpowiednia postawa strzelecka

Jak ustawić się do strzału? Jeśli masz mocną prawą stronę i będziesz celować prawym okiem (istnieje możliwość celowania z obydwu oczu, lecz jest to technika dla bardziej doświadczonych zawodników), wystaw prawą nogę do przodu i umieść palec prawej dłoni na spuście, opierając ją w taki sposób, by nie przyciąć skóry zamkiem w trakcie odrzutu. Wyprostuj ręce w łokciach (uważaj na to, by nie zrobić tzw. przeprostu, gdyż wtedy cała siła uderzenia będzie rezonować w Twój staw łokciowy) i pochyl się, by zsynchronizować muszkę i szczerbinkę. Trzymaj broń mocno i postaraj się o to, by odrzut nie powodował znaczącej zmiany pozycji broni.

Właściwe nawyki

Jak strzelać celnie? Na liście nawyków podnoszących efektywność strzelecką, znajdziemy m.in.:
- właściwą synchronizację muszki i szczerbinki,
- dostosowanie trajektorii lotu pocisku do danej odległości od celu,
- położenie palca na spuście,
- płynna praca na spuście (tak, by nie zrywać strzałów).
Pamiętaj o podstawach bezpieczeństwa. Oznacza to, że musisz:
- broń kierować w stronę celu,
- odkładać rozładowaną broń, gdy ktokolwiek chce wejść na strefę lotu pocisku,
- po każdej serii upewniać się, że w magazynku i komorze nie został nabój,
- odkładać broń z wyciągniętym magazynkiem skierowaną w stronę kulochwytu.

Trening, trening i jeszcze raz trening

Ćwicz pod okiem najlepszych specjalistów, odbywaj regularne szkolenia strzeleckie, a szybko przekonasz się, że strzelectwo nie jest wcale tak trudne, jak może się wydawać. Celne serie z Glocka na odległości +25 m są realne dla każdego strzelca - nawet amatora. Możesz być jednak mistrzem teorii i znać reguły na pamięć, lecz bez treningu Twoja celność będzie pozostawiać wiele do życzenia.